Péče o šperky
Je možné, že každý šperk může přijít k nějakým škrábancům, oděrkám, či už nebude zářit tak, jako dříve. Proto pro Vás máme pár jednoduchých tipů, jak tomu předejít či šperku prodloužit životnost.
SKLADOVÁNÍ ŠPERKŮ
- Nejlepším řešením je ukládat šperky do šperkovnice, kde má každý šperk své místo, jinak by se mohl poškrábat a v kontaktu s jinými kovy by mohlo dojít i k oxidaci. Šperky tedy rozhodně neukládejte například k mincím do peněženky.
- Zároveň je také lepší chránit šperky před přímým slunečním zářením a prachem.
KDY ŠPERKY NENOSIT
- Během kontaktu s chemií (např. při úklidu).
- Při vykonávání hrubší manuální a špinavé práce.
- Během používání kosmetických přípravků (lak na vlasy, parfém).
- Během sportování (opotřebení z důvodu pocení).
- Během koupání (chlorované bazény, slaná voda, koupání doma – šampóny, sprchové gely).
- Během spaní (obzvlášť jemné šperky s perličkami, měkké šperky apod.)
PÉČE O ŠPERKY ZE SŘÍBRA AG 925/1000
Stříbro je náchylné k černání, což je jeho přirozená vlastnost a neznamená to, že je materiál šperku nekvalitní. Jedná se o oxidaci, ke které dochází při kontaktu s potem. Záleží také na pH faktoru pokožky, proto je možné, že na někom stříbro černá rychleji a intenzivněji. Změnu barvy však ovlivní i vzduch, respektive síra obsažená v atmosféře, nízká kvalita ovzduší je spojená právě s vyšším obsahem síry a jejích derivátů. V neposlední řadě stojí za zmínku také chlór, který slouží jako dezinfekční látka.
Není to ale nic, co by nešlo jednoduše vyčistit a to například čistícím hadříkem na stříbro.
- Lze také použít i čistič z drogerie, který nalijete do menší skleničky a šperk do něj na chvíli ponoříte. Nakonec jej opláchnete a osušíte.
- neplatí však u šperků s kameny. - Vyvarujte se zubním pastám, vlhčeným či tvrdým ubrouskům a chemickým prostředkům.
- Nejlepší je použít měkký hadřík, klidně po každém sundání. Odstraníte tak všechny nečistoty (kosmetika, mastnota, pot).
- Šperk lze odmočit ve vlažné mýdlové či jarové vodě, poté jemně vyčistit měkkým kartáčkem, následně opláchnout vlažnou vodou a vysušit hadříkem.
PÉČE O POZLACENÉ ŠPERKY
Pozlacené šperky jsou všeobecně choulostivější a mohou časem ztratit svou zlatou barvu. Pozlacení může vyblednout z různých důvodů: chemikálie používané k péči o pokožku, úroveň pocení nebo přirozené pH pokožky. Doporučujeme je nenosit pod vodou a vyhýbat se parfémům a krémům, které by se šperků dotýkaly přímo.
- Vyvarujte se chlóru, mohl by šperku změnit barvu.
- Ztratí-li šperk lesk, lze přeleštit bavlněným hadříkem. Šperk, který má drobnější skulinky (náhrdelník, náramek) vyčistíte tekutým roztokem, do kterého jej ponoříte.
PÉČE O ŠPERKY zn. LABELLE - BIŽUTERIE (nerezová ocel nebo pozlacená mosaz)
Základní pravidlo je, že bižuterii navlékáme jako poslední a sundáváme jako první. Bižuterii oblékáme až po dokončení účesu a nalíčení, jinak hrozí ušpinění a případnému poškrábání šperku.
ABY ŠPERKY ZŮSTALY CO NEJDÉLE KRÁSNÉ DOPORUČUJEME:
- šperky chraňte před vlivy počasí (déšt i silné sluneční záření). Pokud zmoknete, co nejrychleji otřete šperk suchým hadříkem.
- správné uchování: nejlépe tam, kde budou chráněni proti všem vlivům světla, vlhkosti, apod. Bižuterii můžete uchovávat ve šperkovnici či látkovém sáčku, oddělenou od ostatních, aby se zabránilo zažloutnutí a šperky se o sebe neodřely.
- zbytečně nevystavujte bižuterii vlhku. Nesmí přijít do styku s vodou, proto ji vždy (např. před koupáním, mytím nádobí, apod.) sundejte.
- bižuterii na noc sundávejte. Ani teplo, ani neustálý styk s pokožkou bižuterii neprospívají.
- pokud jste zakoupili šperk na lanku, lanko nepřehýbejte - může dojít ke zlomu, které bude již nevratné a stále viditelné.
- vyvarujte se kontaktu s chemickými přípravky včetně parfémů. Může dojít k poškození povrchové úpravy.
- bižuterii čistěte nejlépe čistým a suchým hadříkem, bez použití čistících prostředků. Bižuterii nečistěte chemicky! Hrubší nečistoty i hůře přístupná místa na bižuterii vyčistíte nejlépe použitím měkkého zubního kartáčku. správné uchování: nejlépe tam, kde budou chráněni proti všem vlivům světla, vlhkosti, apod. Bižuterii můžete uchovávat ve šperkovnici či látkovém sáčku, oddělenou od ostatních, aby se zabránilo zažloutnutí a šperky se o sebe neodřely.